Board of directors

  • James Murdoch

    James Murdoch

    (age 37)

    The Bigger Picture Committee

    Non-Executive Director and Chairman

    James Murdoch was appointed as a Director of the Company on 13 February 2003 and Chairman on 7 December 2007. Between November 2003 and December 2007 he was Chief Executive Officer (CEO) of the Company, a role he relinquished on his appointment as Non-Executive Chairman. Mr Murdoch is Chairman and CEO, Europe and Asia, at News Corporation and is a member of News Corporation's Board of Directors and Executive Committee. Between May 2000 and November 2003, he was Chairman and CEO of Star. Mr Murdoch was appointed a Non-Executive Director of GlaxoSmithKline plc in May 2009 and as a Non-Executive Director of Sotheby's in May 2010.

    Back to top
  • Nicholas Ferguson

    Nicholas Ferguson

    (age 61)

    Remuneration Committee Corporate Governance and Nominations Committee

    Senior Independent Non-Executive Director and Deputy Chairman

    Remuneration Committee Chairman

    Nicholas Ferguson was appointed as a Director of the Company on 15 June 2004, Senior Independent Non-Executive Director on 12 June 2007 and Deputy Chairman on 16 June 2010. Mr Ferguson is Chairman of SVG Capital plc, a publicly-quoted private equity group, and was formerly Chairman of Schroder Ventures. He is also Chairman of the Courtauld Institute of Art and the Institute of Philanthropy.

    Back to top
  • Jeremy Darroch

    Jeremy Darroch

    (age 48)

    Executive Director and Chief Executive Officer

    Jeremy Darroch was appointed as a Director of the Company on 16 August 2004. He was appointed CEO on 7 December 2007, having previously been Chief Financial Officer (CFO) since 2004. Prior to joining the Company, Mr Darroch was Group Finance Director of DSG International plc (DSG), formerly Dixons Group plc. Prior to DSG, Mr Darroch spent 12 years at Procter & Gamble in a variety of roles in the UK and Europe. Mr Darroch is a Non-Executive Director and the Chairman of the Audit Committee of Marks & Spencer plc. He is also a Board Member of the charity Youth Sport Trust and a Council Member of the Council for Industry and Higher Education.

    Back to top
  • David F. DeVoe

    David F. DeVoe

    (age 63)

    Non-Executive Director

    David F. DeVoe was appointed as a Director of the Company on 15 December 1994. Mr DeVoe has been a Director of News Corporation and its CFO since October 1990. Mr DeVoe has served as Senior Executive Vice President of News Corporation since January 1996. Mr DeVoe has been a Director of NDS Group Limited since October 1996.

    Back to top
  • David Evans

    David Evans

    (age 70)

    Remuneration Committee

    Independent Non-Executive Director

    David Evans was appointed as a Director of the Company on 21 September 2001. Mr Evans was President and CEO of Crown Media Holdings, Inc. and its predecessor company, Hallmark Entertainment Networks, from March 1999 to October 2007. Prior to that, Mr Evans was President and CEO of Tele-Communications International, Inc. (TINTA) from January 1998. Prior to joining TINTA, from July 1996, Mr Evans held various senior roles at News Corporation. He is currently a Director of Village Roadshow Ltd, Village Roadshow Entertainment Group and Concord Music.

    Back to top
  • Andrew Griffith

    Andrew Griffith

    (age 39)

    Executive Director and Chief Financial Officer

    Andrew Griffith was appointed as CFO and a Director of the Company on 7 April 2008. Mr Griffith joined Sky in October 1999 and held a number of finance roles prior to his appointment as CFO. Mr Griffith previously worked at the investment bank Rothschild, where he advised a range of clients in the technology, media and telecommunications sectors. Mr Griffith is a member of the 100 Group of Finance Directors.

    Back to top
  • Andrew Higginson

    Andrew Higginson

    (age 53)

    Audit Committee

    Independent Non-Executive Director

    Audit Committee Chairman

    Andrew Higginson was appointed as a Director of the Company on 1 September 2004. Mr Higginson is Chief Executive of Retailing Services and Group Strategy Director of Tesco plc (Tesco). Mr Higginson was appointed to the Board of Tesco in 1997, having previously been the Group Finance Director of the Burton Group plc.

    Back to top
  • Allan Leighton

    Allan Leighton

    (age 57)

    Audit Committee

    Independent Non-Executive Director

    Allan Leighton was appointed as a Director of the Company on 15 October 1999. Mr Leighton joined ASDA Stores Limited as Group Marketing Director in March 1992 and was appointed CEO in September 1996. In November 1999 he was appointed President and CEO of Wal-Mart Europe. Mr Leighton resigned from all of these positions in September 2000. Mr Leighton is currently Deputy Chairman of Selfridges & Co. Limited, George Weston Limited and Loblaws Companies Limited. Mr Leighton was a Director of Bhs Limited until January 2008 and was Chairman of The Royal Mail Group until March 2009.

    Back to top
  • Thomas Mockridge

    Thomas Mockridge

    (age 55)

    Non-Executive Director

    Thomas Mockridge was appointed as a Director of the Company on 10 February 2009. Mr Mockridge is the CEO of Sky Italia and Chief Executive, European Television of News Corporation where he oversees News Corporation's television operations in Europe, outside the UK. Prior to joining Sky Italia, Mr Mockridge held various roles at Star Group Limited and was previously CEO of Foxtel, News Corporation's Pay-TV joint venture with Telstra.

    Back to top
  • Jacques Nasser

    Jacques Nasser

    (age 62)

    Remuneration Committee

    Independent Non-Executive Director

    Jacques Nasser was appointed as a Director of the Company on 8 November 2002. Mr Nasser served as a Member of the Board of Directors, and as President and CEO of Ford Motor Company from 1998 to 2001. Mr Nasser is the Chairman of BHP BilIiton, and a Partner of One Equity Partners. He also serves on the International Advisory Board of Allianz A.G. Until January 2008, Mr Nasser served on the Board of Brambles Limited and Quintiles Transnational Corporation.

    Back to top
  • Dame Gail Rebuck

    Dame Gail Rebuck

    (age 58)

    Audit Committee The Bigger Picture Committee

    Independent Non-Executive Director

    The Bigger Picture Committee Chairman

    Dame Gail Rebuck was appointed as a Director of the Company on 8 November 2002. Dame Gail is Chairman and CEO of The Random House Group Limited (Random House), one of the UK's leading trade publishing companies. Dame Gail is a Director of Skillset, a Trustee of the National Literacy Trust, and sits on the Council of the Royal College of Art.

    Back to top
  • Daniel Rimer

    Daniel Rimer

    (age 39)

    Remuneration Committee

    Independent Non-Executive Director

    Daniel Rimer was appointed as a Director of the Company on 7 April 2008. Mr Rimer is a General Partner of the venture capital firm Index Ventures Management Limited (Index Ventures) and established the firm's London office. He currently serves on a number of boards including RightScale Inc., Oanda Corporation, FON Wireless Limited, Stardoll Inc. and Viagogo Limited.

    Back to top
  • Arthur Siskind

    Arthur Siskind

    (age 71)

    Corporate Governance and Nominations Committee

    Non-Executive Director

    Arthur Siskind was appointed as a Director of the Company on 19 November 1991. Mr Siskind has been the Senior Advisor to the Chairman of News Corporation since January 2005. Mr Siskind has been an Executive Director of News Corporation since 1991 and was Group General Counsel of News Corporation from March 1991 until December 2004. Mr Siskind has been a member of the Bar of the State of New York since 1962.

    Back to top
  • Lord Wilson of Dinton

    Lord Wilson of Dinton

    (age 67)

    Corporate Governance and Nominations Committee The Bigger Picture Committee

    Independent Non-Executive Director

    Corporate Governance and Nominations Committee Chairman

    Lord Wilson of Dinton was appointed as a Director of the Company on 13 February 2003. Lord Wilson retired from the Civil Service in 2002 after serving 36 years in a number of UK Government departments. From January 1998, he had served as Secretary to the Cabinet and Head to the Home Civil Service. Since his retirement in September 2002, Lord Wilson has been Master of Emmanuel College, Cambridge. In October 2006, he became Non-Executive Chairman of C. Hoare and Co, Bankers.

    Back to top